Her yıl 250 bini İstanbul’da olmak üzere 500 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi hedefleniyor. 7 milyonu aşkın riskli yapısı olan Türkiye için kentsel dönüşüm öncelikli çözüm bekleyen konulardan biri. 2012’de kentsel dönüşüm yasası ile başlayan yıkımlar ise insan sağlığı açısından büyük tehdit oluşturuyor.

Kanserojen bir mineral olan asbestin kullanımının insan sağlığına zarar vermesi nedeniyle Türkiye’de 2010’da yasaklandı. Ancak son yıllarda artan kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte 2010’dan önce yapılan binaların yıkımı sırasında yüksek miktarda asbest ile karşılaşmaya başladık. Uzmanlara göre binalar yıkılırken asbest araştırması yapılmak zorunda yoksa kensel dönüşüm kensere dönüşebilir.

Binlerce ton alındı

Vonka Asbest Mühendislik’in sahibi asbest söküm uzmanı, kimyager Kenan Yıldız’a göre, asbestin işlenmesi ve kullanımı 2000’li yılların başından bu yana yasaklanmaya başlasa da 2004 verilerine göre Türkiye çoğunluğu Rusya’dan olmak üzere binlerce ton asbest ithal edildi. Türkiye’de asbest konusunda akademik bir veri tabanı ve araştırma olmadığı için ne kadar kullanıldığı ise bilinmiyor. Yine Yıldız’ın verdiği bilgiye göre kentsel dönüşümde şu ana kadar yapılan asbest uygulamalarına bakıldığında, yıkılması uygun görülen 2010 ve önceki yıllarda yapımı tamamlanmış binaların birçoğunda asbestli malzeme bulunma olasılığı oldukça yüksek.

Evin içinde de var

Kenan Yıldız, Türkiye’de asbest tehlikesinin sadece binalarda değil aynı zamanda evlerimizde kullandığımız ev eşyalarında bile karşımıza çıkabildiğini kaydederek, “Hâlâ bazı asbest içeren materyallerin kullanıldığı, satan ve kullanan insanların denetim eksikliği nedeniyle çekinmediklerini üzülerek gözlemliyoruz. Asbest başta mezotelyoma (Akciğer zarı kanseri), akciğer kanseri olmak üzere solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Ülkemizde bu konuda tek sınır değer olan 0.1 lif / cm3 değerinin Almanya gibi bu konuyla yıllardır mücadele eden bir ülkenin sınır değerinin yaklaşık 10 katı kadar olması insanımıza verilen değerin 10 kat az mı olduğunu düşündürmektedir” dedi.

Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölgesi Şube Başkanı Ali Çelik, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın asbest için "kesin kanserojen madde" tanımlaması yaptığını hatırlatarak, Adana ve ilçelerindeki asbestli içme suyu şebekesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 

Sağlık Bakanlığı'nın 58 ilde içme suyu şebekesinin sorunlu olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Çelik, "Adana bu riskli 58 il içerisinde" dedi. Adana'nın İncirlik hava üssünde de Amerikalı askerlerin kaldığı lojmanlar daha önce asbestli çatı malzemeleri kullanıldığı gerekçesiyle 

Kadıköy Belediyesi, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin yoğun devam ettiği ilçede, eski binaların yıkımı sırasında halk sağlığını tehlikeye atabilecek asbest gibi kanserojen maddelerin temizlenmesi zorunluluğu getirdi.

Yıkımı yapılacak binalar için “asbestten ve zararlı atıklardan temizlenme” şartı getiren belediye gerekli koşullar sağlanmadan yıkım izni vermiyor

Laboratuvari:Hasanpaşa Mah.Uzunçayır Cad.No:41 Yapı İş Merkezi K:1 D:16 Kadıköy İstanbul
0216 327 94 80

0505 970 50 65

www.vonka.com.tr    info@vonka.com.tr

agtvonka@gmail.com
agtvonka@hotmail.com

  • Pinterest
  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
© 2015 AGT Vonka Müh.Lab.Hiz.San.Tic.Ltd.Şti 

mesaj yollayın